Ambassador Victor Ashe served as a member of the Broadcasting Board of Governors (BBG) from June 30, 2010 through August 1, 2013. He is a member of the Advisory Board of the Committee for U.S. International Broadcasting (CUSIB).

Ambassador Ashe holds was the longest-serving mayor of Knoxville. During his time in office, from 1988 to 2003, he was the President of the U.S. Conference of Mayors from 1994 to 1995 and received their Distinguished Service Award for Leadership in 2003.

Ashe served as the United States Ambassador to Poland from June 2004 to October 2009. In 2004, he was a Fellow at Harvard University’s JFK Institute of Politics.

From 1968 until 1974, Ashe served as a Tennessee State Representative. In 1975, he was elected State Senator and held office until 1984. Ashe served in 1967 as a staff assistant to US Sen. Howard Baker. He was executive director of the Americans Outdoors Commission, 1985-1987 chaired by Sen. Lamar Alexander (then Governor).

Please note that BBG Watch and USAGM Watch neither represent nor endorse any of the individuals or groups profiled on this site.